História kávy

Existuje veľa legiend a mýtov o objave kávy bobule. Prvé spoľahlivé dôkazy pochádzajú z Etiópie. Rastlina bola postupne odvezená do Arabie a pestovaná na územiach dnes nazývaných Jemen. Jemenská legenda hovorí, že jeden z kláštorov kláštora Chehodef, ktorý počul od pastiera zvaného Kaldiho, že jeho kozy a ťavy boli aj v noci po jedení niektorých bobúľ, pripravili nápoj z tých istých bobúľ, aby zostali neskoro a byť schopní modliť sa dlhšie. Káva sa dostala do Európy prostredníctvom benátskeho obchodu. Spočiatku katolíci boli veľmi proti tomu a nazvali ho "diablovým nápojom", ale čoskoro ich poprelo pápež, ktorý naopak veľmi ocenil kávu a schválil jej spotrebu. Miesta, kde bola káva podávaná, sa začali šíriť po celej Európe, a čoskoro sa stali miestom stretnutia mužov kultúry. V 18. storočí francúzski vysadili svoje prvé bobule v Martinecii a potom kávové plodiny dosiahli strednú a južnú Ameriku. Káva sa rozšírila tak široko, že sa stala oficiálnym nápojom v Spojených štátoch v reakcii na ťažké dane, ktoré Angličtina kladie na čaj. História espressa začala v roku 1882 vo Francúzsku a rýchlo sa rozšírila do Talianska, kde sa intenzívnejšie rozvíjala. Dnes káva predstavuje obrovský priemysel, ktorý zamestnáva viac ako 20 miliónov ľudí na svete a jeho investície sú len druhým ropným priemyslom. S jeho viac ako 400 miliárd pohárov spotrebovaných každý rok, káva predstavuje najznámejší nápoj na svete. Iba v Brazílii ľudia pracujúci na kávových poliach majú viac ako 5 miliónov a starajú sa o viac ako 3 miliardy rastlín.

Výroba kávy

HISTORICKÉ POZNÁMKY - Začiatkom 17. storočia Brazília začala vyrábať kávu. Podvodom dokázal ukradnúť niekoľko rastlín a niekoľko semien z blízkej Guyany, kde bol povolaný potlačiť revoltu. V roku 1765 prvé lode vyložili brazílsku kávu v Portugalsku, čím začali veľkú tradíciu exportu do starého kontinentu. Výroba bola prevažne zverená starostlivosti o otrokov v službách Španielov a Portugalska a až v roku 1888 zrušenie otroctva zakotvilo koniec tejto krutosti v Brazílii. Aj dnes sa výroba kávy nemôže oddeliť od prevládajúcej oddanosti práce človeka.

ZBER -Vo väčšine oblastí, kde sa pestujú Arabica, musí byť bobule ručne odoberú po dozretí, uložený v košoch, vztiahnuté na celkovú hmotnosť, ktoré sa pripisuje peňaženky plat na konci dňa. Zrelé bobule sú spadnuté na zemi tým, že niekoľkokrát vedú ruky po pobočkách rastlín. Bobule, ktoré padli na zem, sa následne zlikvidovali a zozbierali po prvotnom oddelení od trosky. V poslednom čase sa vyvíjajú systémy mechanického zberu, ktoré si vyžadujú osobitné a priaznivé podmienky: plantáže musia byť v takmer rovinných polohách a rastliny sú od seba vzdialené, aby umožnili prenikanie prostriedkov.

TRH - Obchod s kávou je mimoriadne dôležitý pre jeho rozsiahlu spotrebu v každej časti planéty. Je to jeden z hlavných produktov vo svetovom obchode, druhý len na obchodovanie s ropnými produktmi. Pestovanie, spracovanie, obchod, doprava a marketing poskytujú pracovné miesta mnohým miliónom ľudí po celom svete. Káva je dôležitým zdrojom pre mnohé rozvojové krajiny, zatiaľ čo v menej rozvinutých krajinách sa vývoz kávy môže stať zdrojom, ak nie jediným na vývoz. Jeho cenové ponuky sa obchodujú denne na celosvetových burzách cenných papierov najmä v New Yorku (káva, cukrová a kakaová výmena) pre odrody Arabica av Londýne (LIFFE) pre Robustu. Citácie kávy závisia od mnohých faktorov, veľmi zložitých a veľmi variabilných.

VÝROBKY Z KÁVY

Káva bola zaradená do čeľade Rubiaceae, ktorá v systéme klasifikácie rastlinného kráľovstva, ktorú vytvoril švédsky botanik Carlo Linnaeus, zoskupuje až 4500 odrôd vrátane 60 druhov patriacich do rodu coffea. Iba 25 druhov je pre ovocie najproduktívnejšou, ale z nich je popredným miestom v obchode s kávovými zrnami prvé štyri druhy: Coffea Arabica, Coffea Robusta, Coffea Liberica a Coffea Excelsa.

Coffee Arabica

Coffea Arabica, pôvodom z Etiópie, predstavuje asi tri štvrtiny svetovej produkcie, z ktorej získame fazuľa odrody Arabica, ktorá sa považuje za najlepšiu na svete a je druhovo pestovaný a vybraný už niekoľko storočí. Arabica je krehká rastlina, ktorá rastie len v nadmorskej výške, má zelené a trblietavé listy a môže dosiahnuť výšku dvanástich metrov. Tieto charakteristiky sú základom jeho kvalitatívnej nadradenosti: čím vyššia je nadmorská výška, tým pomalšie dozrieva ovocie a tým viac je nápoj bohatý na aromatické zlúčeniny. Jeho krehké konáre sa liahnu v čistom vzduchu z výšky medzi 800 a 2000 metrov, a v týchto výškach môže len rovníkových oblastiach poskytujú klimatické podmienky vhodné pre zdravý rast a kvitnúcich kríkov. Ideálna teplota je okolo 20 °. Všetky veľké kruhy sú z Arabiky a pochádzajú hlavne z východnej Afriky a Latinskej Ameriky. Obsah kofeínu je nižší ako Robusta, ale tenká aromatické Arabica získať potešenie, ich jemnosť a prestíž pochádzať z dobrého tela intenzívneho chuť, bohatú arómu a príjemnú kyselinkou, v závislosti od oblasti pôvodu a spôsoboch prípravy (viac alebo menej korenistá, kyslá, čokoládová chuť). V závislosti na mieste, kde boli vyrobené a odrôd, Arabica predpokladať rôznymi menami, ako sú Brazília a Milds, ale aj typica, Maragogype (ocenené pre viac hrubozrnný), Mocha a Bourbon (veľmi časté v Brazílii). Najznámejšia "Moka" sa pestuje najmä v Arábii, ktorej skôr malé zrná majú intenzívnu aromatickú vôňu. Charakteristická farba je medená zelená, zatiaľ čo tvar je sploštený a natiahnutý. Pestovanie iných druhov bolo zavedené na konci devätnásteho storočia, po chorobách, ktoré v rôznych oblastiach postihli a zničili Coffea Arabica. Odvtedy vyberá a vyberá iné odrody, ktoré budú úspešne zavedené na medzinárodnom trhu.

Coffee Robusta

Coffea Canephora, bežne známy ako robusta, je odolný a energický ker, ktorý môže dosiahnuť pätnásť metrov na výšku, malé trpí chorobou, hmyzu a odoláva tepla, rastie v malej výške (200-800 metrov) s vyšším výťažkom. Jeho vetvy sa krútia ako dáždnik smerom k zemi. V priebehu roka kvitnutie pokračuje. To bolo objavené v Kongu v roku 1898 a teraz tvorí asi štvrtinu svetovej produkcie: jeho "čerešne" (kôstkovice), zvyčajne menšie než Arabica, majú guľatá semená s centrálnou ryhou takmer rovná, bohatá na kofeín , aj keď raz pražená, nie sú veľmi voňavé. Táto odroda, ktorá tiež rastie na pláňach, mala veľa šťastia na trhu, pretože okrem množstva produkcie a nižších nákladov na výsadbu, vykazuje vysoké charakteristiky odolnosti voči chorobám, dokonca aj v nepríjemných podmienkach. Ovocie robusty dávajú kávu s priemernou kvalitou, nie veľmi aromatické, veľmi silné (horké a drevnaté), ale viac plné a s vyšším obsahom kofeínu ako Arabica. Niektoré odrody získané z krížencov Canephora, ku ktorým patrí robusta, sú rozšírené v Indonézii, Ugande, Indii a západnej Afrike. Okrem toho bola vytvorená Arabusta, kríž medzi dvoma kávami Arabica a Robusta.

Coffee Liberica

Pochádzajúce z lesov Libéria a Pobrežie Slonoviny, je to krásne dlhej životnosti zariadenia, silný, bujnou vegetáciou, s ovocím a semenami dimenziu, ktorá je takmer dvakrát tí Arabica, odolnejšia voči parazitom útoky. Jedná sa o rastlinu, ktorá vyžaduje klíma s vysokými teplotami a bohatou vodou. Kvôli týmto charakteristikám je Coffea Liberica vybraná ako dvere (štepenie) a získať prostredníctvom kríženia nové odrody prítomné hlavne na Pobreží Slonoviny a na Madagaskare. Z jeho fazule, hoci má nižšiu kvalitu, produkuje voňavú a príjemnú kávu, chuť, ktorá bola pred niekoľkými desaťročiami viac ocenená v škandinávskych krajinách.